Göreme Belediyesi

Başkan Nuri Cingil'in 29 Ekim Mesajı

Başkan Cingil mesajında şu görüşlere yer verdi;

Milli tarihimiz içinde tekâmül eden felsefi bir fikir olan Cumhuriyet; Milletimizin iradesi ve fertlerinin olgunluğuna yaraşır bir rejim olarak 29 Ekim 1923 tarihinde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul ve ilan edilmiştir.  

Milletimizin hür ve bağımsız yaşama iradesinin açık tecellisi olan Cumhuriyet;  aziz Milletimiz için hayati öneme sahip olan “Milli İrade”nin tüm dünyaya kararlılıkla ilanıdır. Bu yıl 94. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ile elde ettiğimiz kazanımların Milletçe haklı kıvanç ve gururunu yaşıyoruz. 

Tarih; “doğru tekâmül” edemeyen toplumların büyük sıkıntılarla karşılaşacağına dair ibretlik vaka örnekleriyle doludur. Bu itibarla, tüm fertleri ile Milletimizin refah ve mutluluğu için, Ülkemiz ve Cumhuriyetimizin “bekasını ve gelişimini” birlik ve beraberlik içinde sağlamak en asli vazifemiz olacaktır.

Tarihsel süreç içerisinde, Ülkemiz ve Cumhuriyetimizin “beka ve gelişimine” kasteden “dahili ve harici” tüm düşman unsurlara karşı hayatlarını ortaya koyan;  başta Gazi  Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle