Göreme Belediyesi

NURİ CİNGİL - GÖREME BELEDİYE BAŞKANI


Nuri Cingil, 1958 yılında Nevşehir’in Göreme beldesinde doğdu. Cingil, ilkokulu Göreme’de, ortaöğrenimini ise Uçhisar’da tamamladı. Ortaöğrenimini bitirip Nevşehir Sanat Okulu’na kayıt oldu ve 1976 yılında buradan mezun oldu.
 
1989 yılında, Kapadokya'da turizm faaliyetlerinin filizlendiği bir dönemde, doğup büyüdüğü Göreme'ye olan sevgisi nedeniyle bir otelcilik işletmesinin temellerinin atılmasına vesile oldu ve turizm sektöründeki iş hayatı aktif olarak başladı. İşletmenin kuruluşundan bu güne gelen yirmi yıllık meslek hayatında, turizm sorunları ile yakında ilgilendi ve birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.
 
İş hayatı ile birlikte, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, çeşitli mesleki, eğitim, kültür ve sosyal yardım kuruluşlarının oluşumunda ve yönetiminde değişik görevler yaptı. 1994-1998 yılları arasında Kapadokya'nın ulusal ve uluslararası alanda temsil edilmesinde faaliyet gösteren KAPTİD (Kapadokya Turizm İşletmecileri Derneği) derneğinde Yönetim Kurulu'nda görev aldı. Sonraki iki yıl boyunca Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi'nde Yönetim Kurulun'da çalışmalarda bulundu. 2001 yılından itibaren ise Nevşehir Ticaret ve Sanayi odasında Turizm Meslek Komitesi Başkanı olarak görev aldı.
 
Aktif siyaset hayatı Ak Parti'nin kuruluşu ile başladı ve ilk olarak Ak Parti Göreme Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. 2004 yılı Genel Seçimlerin de Ak Parti’den İl Genel Meclis'ine Göremeli hemşerilerinin desteği ile seçildi ve beş yıl buradaki faaliyetlerine devam etti. İl Genel Meclisi Üyeliği yaptığı beş yıl boyunca Çevre, Bayındırlık, Turizm, Sağlık Komisyonlarında Başkan ve Üye görevlerinde bulundu. Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği gibi çeşitli kollarda aktif olarak faaliyetlerini sürdürdü. İl Genel Meclisi Grup Başkanı olarak tüm Nevşehir halkı için hizmet etmeye devam etti. Bu bilgi ve tecrübelerini sevdalısı olduğu Göreme ve Göreme halkı ile paylaşmak için 2009 yerel seçimlerinde Göreme Belediye Başkanlığı görevine talip oldu ve Göremeli hemşerilerinin desteği ile bu göreve getirildi.
 
Evli ve üç çocuk babası olan Nuri Cingil adaletin, birlikteliğin, çağdaşlığın ve hoşgörünün temsil edilmesi için, herkesin el ele, birlikte, ileriye baktığı bir Göreme için çalışmaları sürdürmeye devam etmektedir.